Alphabeticum

Egy amphora talpán olvasható kézjegy vagy egy márványba vésett tisztségnév sokat segíthet abban, hogy a kutatók meghatározzák az adott tárgy korát, készítési helyét vagy éppen rendeltetését. A festett, vésett, faragott, karcolt feliratok által személyesebbé válik az ókoriakkal való találkozás is. Elolvasva egy sírkövön szereplő nevet „megismerhetjük azt a személyt, akinek emlékét a márvány századokkal később is őrzi, egy segítségkérő imát értelmezve pedig arra is rácsodálkozhatunk, hogy a tárgy tulajdonosát vagy használóját a számunkra is ismert gondok foglalkoztatták.

Kis-ázsiai sírdombormű A tojássor fölött futó görög felirat szerint a síremléket négy fiú állíttatta szüleiknek.
Kis-ázsiai sírdombormű
A tojássor fölött futó görög felirat szerint a síremléket négy fiú állíttatta szüleiknek.

Alábbi kérdéssorunkhoz feliratos tárgyakat válogattunk az ókori Mediterráneum különböző kultúráiból. A kvíz kitöltéséhez nem szükséges görög és latin nyelvtudás egyiptomi, arámi, héber és etruszk sem: a feliratokra vonatkozó érdekességek és bizonytalanságok ezúttal a kérdésekből betűzhetők ki. A válaszok megtalálásához lentebb nyújtunk segítséget a kvízben szereplő tárgyak Hyperión-adatlapjaival. Sikeres böngészést!

A borítóképen: madarakkal és füzérrel díszített asztallap, a bal oldali mezőben „dóron”(=ajándék) felirat.
A kvízben szereplő tárgyak: 1.  Türrhén amphora, 2. Apuliai vörösalakos edény töredéke, 3. Korinthoszi bronzsisak, 4. Etruszk hamvurna, 5. Síremlék, 6. Harang alakú amulett, 7. Szövőnehezék, 8. Írnok szobrocskája, 9. Varázsgemma, 10. Palmyrai házaspár sírköve.

Részletkérdés

Az antik kiállítás három termében több mint 860 tárgyat ismerhetnek meg a látogatók. Az embernagyságú márványszobrok közül több is körüljárható, az érmék vagy gemmák apró díszítését viszont csupán a vitrinhez közel hajolva figyelhetjük meg; a különféle méretű, alakú és rendeltetésű tárgyak belsejét vagy talpát pedig általában csak fotókkal tudjuk megmutatni.
Az alábbi játékban hat tárgy részleteit emeltük ki. Vajon hol guggol pajzsa mögé bújva a görög harcos? Honnan hová ugrik a mancsát előrevető oroszlán? Ha túl nehéznek találod a képek párosítását, a lenti galéria képaláírásaira kattintva további segítséget találsz!

Talányos tárgyak

Mindennapi tárgyaink – például egy konzervnyitó, hajsütővas, tűzőgép – funkciója számunkra magától értetődik, de több ezer év múlva talán komoly fejtörést okoznak majd a jövő régészeinek. Legújabb játékunkban a kutatók bőrébe bújhatsz: lássuk, kitalálod-e, mire használhatták az ókorban ezeket a rejtélyes leleteket. Ne aggódj, válaszlehetőségeket is megadtunk (bár néha kicsit elragadott minket a fantáziánk)!

Miután a összes feladványt megfejtetted, a tárgyakról bővebben is olvashatsz a Hyperión adatbázisban: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Ez nekem görög*

A kilenc Múzsára manapság úgy gondolunk, mint a költői műfajok, művészetek és tudományok pártfogóira. Nevük, számuk, származásuk mellett az alakjukhoz kapcsolódó képzetek is sokat változtak az évszázadok során. Hagyományossá vált szerepköreiket sorra véve most újabb játékos kvízre invitáljuk olvasóinkat, amelyben görög és/vagy latin eredetű szavakkal és fogalmakkal operáltunk. Az Antik Gyűjtemény műtárgyai néha csak illusztrálnak egy-egy témakört, olykor viszont segítséget nyújtanak a komplikáltabb kérdések megválaszolásához! Ha elsőre nem sikerült, korrigálhatsz – és minden válasz újabb lehetőség a tanulásra, egy tárgy vagy egy fogalom megismerésére. Sok sikert!

Bármerre indulsz, mindig Trója vár rád

Ismered ezt a réges-régi drámát…
Bármerre indulsz, mindig Trója vár rád:
Mint délibáb ragyog a messzeségben,
vagy saját ablakodból integet feléd,
s hiába tiltakozol, hogy nem és nem,
s hiába, ha az istenek is vigyáznak,
mindenki odaadja végül mindenét –
akháj a trójainak, trójai az akhájnak.

Kántor Péter: Mint délibáb ragyog


A Hyperión legújabb túraútvonalában a trójai mondakör történeteit járjuk körül. Kedvcsinálóként következzen két rövid játék: ha nehéznek találod őket, kezdd az ismerkedést a Hyperión oldalain, ha pedig könnyűnek, itt a lehetőség még többet megtudnod!

Az alábbi képrészletek történelmi és mitológiai személyeket ábrázolnak! Húzd a neveket a megfelelő képre, majd ellenőrizd, hogy mindenkit sikeresen azonosítottál-e!

Giovanni Domenico Tiepolo (1727–1804) festménye azt a pillanatot ragadja meg, amikor a trójaiak bevontatják a falovat a városba.
Válogasd szét a kép alatt felsorolt hősök neveit aszerint, hogy a görögök vagy a trójaiak oldalán küzdöttek a háborúban. A görög sereg harcosainak nevét húzd a lóra, a trójaiakat pedig helyezd el körülötte!

A képek forrása: Szépművészeti Múzeum (1, 2), British Museum (1, 2, 3) , Kunsthistorisches Museum (1), Wikipedia (1, 2, 3, 4).

Ambrosziás fürtök, fényes fonatok

…azután haja fürtjét
fésüvel és kézzel fényes fonatokba befonta,
ambrosziásan omoltak alá örökéltü fejéről.

Homérosz, Íliász
14. ének, 175–177


Ezek a szokatlan idők megmutatják a megszokott dolgok értékét: sokan például alig várják, hogy végre elmehessenek fodrászhoz. Amíg az élet végleg visszatér a régi kerékvágásba, otthon is megpróbálkozhatsz valami újjal: adunk pár ötletet a kísérletezéshez! Töltsd ki a tesztet, hogy megtudd, melyik trend való neked a Kr. e. 4. század görög frizurakínálatából!

A galéria képein közelebbről is megnézheted a hajviseleteket az Antik Gyűjtemény vázáin és szobrain, a feliratokra kattintva pedig az is kiderül, kiket ábrázolnak a tárgyak.


Műtárgyfotók: Mátyus László, Hans Rupprecht Goette, Royal-Athena Galleries.
Életképek: Fortepan / Rádió és Televízió Újság, Lissák Tivadar, Konok Tamás id., Erky-Nagy Tibor, Schermann Ákos, Magyar Rendőr, Lipovits Károly, Urbán Tamás, Pohl Pálma, Korenchy László, Zichy, Vaskapu utca, Lőrinczi Ákos, Veszprém Megyei Levéltár / Nemere Péter, Kölcsey Ferenc Dunakeszi Városi Könyvtár / Petanovits Fényképek, Buzinkay Géza, Bauer Sándor, Jankovszky György, Nagy Beatrix Julianna, Morvay Kinga.